לפני שמתחילים – שימוש בטוח ונכון באינטרנט

נכתב על ידי    בתאריך מרץ 8, 2012   בקטגוריה בניית אתרים, מדריך וורדפרס

הקדמה

שימוש נבון ברשת הוא אחד האתגרים הבולטים שהעומדים בפני הגולשים אל מול הפתיחות והעצמה שיש במהפכת המידע. האינטרנט היא תשתית טכנולוגית שלא הייתה כמותה מעולם, לתקשורת, לשירותים שונים ולמידע. מתוך כך, הרשת מייצרת שאלות חדשות של חוק וגבולות, העולות למול ביטויים אלימים של גזענות, תוקפנות מילולית, הפצת תכנים לא ראויים ועוד.

"…התערבות המחוקק אינה בהכרח מועילה שכן חלק מהסוגיות אינן ניתנות כלל לאכיפה באמצעות חקיקה. קיים מתח בין טבעו של העולם הקיברנטי (מרחב וירטואלי) ועולמות הנורמות והחוק. סביר למדי כי בעיות מבניות מעיבות על הקשיים בהחלת עולמות המוסר, החוק והנורמה על תקשורת מתווכת המחשב"… (מתוך דבריו של ד"ר יעקב הכט במושב החורף של עמותת אשנ"ב).

חשוב שנכיר ונהיה מודעים לעוצמת הרשת והעולם הקיברנטי (מלשון סייבר-נט), שכן אלו יכולים כאמור להיות הרסניים ופוגעניים, והחוק לא תמיד מועיל במרחב בו המידע מתרוצץ חופשי ללא אפשרות חד משמעית לאכוף אותו.


לא נוסעים לפני שכולם חגורים

רגע לפני שאנו ניגשים ליצור אינטרנט – פשוטו כמשמעו – כדאי שנכיר כמה דרכי התגוננות בסיסיים:

אנטי וירוס (Anti-Virus) – תוכנת האנטי וירוס היא למעשה תוכנה אשר ייעודה לשמור על המערכת שלנו מפני וירוסים ומזיקים כלשהם אשר מתרוצצים בעולם, ואשר כל תכליתם הוא להפיץ את עצמם בדרכים לא כשרות, לאסוף נתונים מן המשתמש והמערכת ולשבש תהליכי עבודה.
וירוסים לעתים יכולים להיות הרסניים במיוחד ולהשמיד מידע חשוב ששמור אצלינו במחשב, כמו גם לשלחו מהמחשב מבלי ידיעתנו. לכן, התקנת תכנת אנטיוירוס חוקית ועדכונה כל העת הינה פעולה הכרחית בכל מחשב בעולם.
האנטי-וירוסים החינמיים המומלצים והמוכרים הם:

  • Microsoft Security Essentials
  • AVG Free

אנטי ספאם (Anti-Spam) – אנטי ספאם זו תוכנה אינטרנטית אשר יודעת לאתר ולזהות מיילים (הודעות דואר אלקטרוני) אשר מתקבלות על ידי ספק הדואר שלנו ומכילות וירוסים או מזיקים אחרים כגדון תולעים, סוסים טרויאנים – אך לא רק – האנטי ספאם אמורה לזהות גם דבר פרסום והודעות דואר אשר הגיעו אלינו שלא לפי בקשתנו (בהפצה המונית, בדרך כלל). מערכת האנטי ספאם אמורה להזהיר אותנו מהודעות דואר שכאלו על מנת שלא נידבק בוירוס או שלא ניפגע מפרסומות ומתכנים שלא ביקשנו לצפות בהם. לידיעתכם, נכון לינואר 2012, החוק בישראל מאשר קנס מיידי בגובה 1,000 שקלים בגין כל הודעת ספאם (פרסומת / וירוס) אשר נשלחת לנמען ללא בקשתו. ראו הוזהרתם…

חומת אש (Fire-Wall) – חומת אש זו דרכה של מערכת ההפעלה שלנו למנוע תהליכים בלתי רצויים. למשל, כאשר הינכם באים להתקין תכנה חדשה, ובמהלך ההתקנה התוכנה תהיה מעוניינת לשתול קבצים במערכת ההפעלה שלכם (בתיקיית ה-System או בקבצי הרישום – Registry), וזה לגיטימי כמובן, אז חומת האש של מערכת ההפעלה תעצור את ההתקנה ותבקש את אישורכם להמשיך. כמו כן, חומת האש גם מזהה רישיונות של תוכנות, ומתריעה כאשר התקנה או תהליך כלשהם מתבצעים ללא הזדהות – דבר אשר אמור להעיר את תשומת לבנו.
בווינדוס, חומת האש מגיעה "מובנית" ואפילו מופעלת – כל שעלינו לעשות הוא לא לכבותה.

חוקים וכללים

מעבר למה שמוסרי או הגיוני לעשות ולהימנע ממנו באינטרנט, ישנם כמה דברים שאסור לנו לעשות בהיותנו משתמשים באינטרנט, ובעיקר אם אנו בוני אתרים…


אלימות – האינטרנט זהו המקום בו הכי קל להיות אלימים: איננו רואים את הקורבן שלנו, ולעתים אפילו איננו צריכים להתייחס לתגובותיו או לפחד מהן. אלימות באינטרנט היא אסורה על פי חוק, וזה אומר: לא לקלל, לא לפגוע, לא להעליב, לא להשתמש בביטוי גזענות, לא לשקר ולא להסיט כנגד מישהו. למעשה, כל דבר אשר נתפש כאלימות בבית הספר – נחשב חמור פי כמה אם הוא מופיע באינטרנט בפומבי.

הוצאת דיבה – או במילים פשוטות: שקרים. האינטרנט מוצף במידע, חלקו אמין יותר וחלקו אמין פחות – כגולשים וכבוני אתרים, עלינו לזכור כי כתיבת תכנים שקריים היא עבירה על החוק – אלא אם כתבנו בסמוך אליהם ובבירור כי המידע המופיע בתוכן העמוד הינו מוטעה. כדאי מאוד להוסיף באתר שלכם לינק בשם "תנאי שימוש" ולהכניס בעמוד זה את הכללים אשר מחייבים את הגולשים שלכם. נוסח לעמוד כללים שכזה ניתן למצוא ברשת תחת הביטוי "תנאי גלישה לדוגמה".

לסיכום, בבואכם לכתוב תגובה באתר אינטרנט, או כאשר אתם בונים אתר משלכם – זכרו כי כל "התגרות" קלה עשויה להיות מאוד מסוכנת.

הימנעו מסיכונים על ידי כך שתעצבו אתר חכם, יפה, פשוט, ובעיקר עם תוכן מעניין – כזה שבאמת רלוונטי לגולשים שלכם, ושאין לו שום סיכוי לפגוע או להעליב.

שאלו אותנו שאלה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *