פרק 01 – מבוא לעולם האינטרנט

נכתב על ידי    בתאריך פבר 19, 2012   בקטגוריה בניית אתרים, מדריך וורדפרס

כיצד נוצרה רשת האינטרנט?

 

האינטרנט זו למעשה רשת של מחשבים המחוברים ביניהם בכל העולם.

תקשורת האינטרנט הראשונה התרחשה ב-29 באוקטובר 1969, בין שני סטודנטים בארצות הברית כאשר שידרו אחד לשני את המילה Login. הרשת פותחה במימון משרד ההגנה האמריקני לצרכים ביטחוניים סודיים.


שימושים שונים באינטרנט:


 

World Wide Web (ראשי תיבות: WWW) – אפשרות לגלישה באינטרנט באמצעות תוכנה (דפדפנים כדוגמת "אינטרנט אקספלורר" של מיקרוסופט" או "כרום" של גוגל) אשר מעבדת קוד שנכתב בשפת HTML לכדי תמונות וטקסטים, אתרי אינטרנט כפי שאנו מכירים אותם.

Electronic Mail (ראשי תיבות: e-mail) – שירות המאפשר לשלוח הודעות לתיבות דואר של משתמש אחר. הודעות אלו יכולות להכיל טקסט, תמונות, קבצים מסוגים שונים וכו'.

Voice Over IP (VoIP) – טכנולוגיה המאפשרת יכולות טלפוניות דרך רשת מחשבית (למשל, האינטרנט 🙂 ובכך ניתן למעשה לדבר עם מישהו שנמצא בצד השני של העולם. התוכנה המוכרת ביותר שמשתמשת בזה נקראת Skype, ובשנים האחרונות גם חברות האינטרנט מציעות שירותי טלפון בתשתית זו (הטלפון של נטויז'ן, הוט, הטלפון הקווי של אורנג'… כולם Voip).

ועוד ועוד… – ישנם עוד שימושים רבים ומעניינים ברשת האינטרנט, אך קצרה היריעה מלהחיל…

מה זה שרת?

 

שרת זהו מעין מחשב, אשר ייעודו הבלעדי זה לאחסן מידע. המידע המאוחסן בשרת מגיע לשם באמצעות בוני האתרים למיניהם, והמידע הזה נגיש לכל הגולשים בעולם.

חשוב להבין ש"שרת" זה פשוט כונן קשיח (Hard Disk) אשר ניתן "לקרוא" ממנו מידע מרחוק, וניתן לאחסן בו מידע מרחוק. זה כל מה שאפשר לעשות איתו.

 

מה זו חבילת אחסון?

חבילת אחסון (או: תכנית אירוח) זו בעצם האפשרות שלך (שלי, של כולנו) לקבל שטח על שרת. בגלל שאנחנו לא מחזיקים שרת בבית, אז צריך בעצם לשלם לחברה מקצועית שתיתן לנו את השטח הזה. הדבר דומה לתשלום לחברת סלולר עבור שימוש ברשת הסלולרית.

ברגע שיש לנו חבילת אחסון, בעצם יש לנו שטח לבנות עליו בית. אתר.
עכשיו כל מה שחסר לנו זה כתובת…

 

מה זה דומיין?

דומיין (שם מתחם) זו למעשה הכתובת הנגישה של "שטח האכסון" שרכשנו.

נסו לדמיין מצב בו אתם בונים בית, עם חצר והכל – אבל לבית הזה אין כתובת! איך תזמינו אנשים??

על מנת לאפשר לגולשים בכל העולם לגשת לאתר שלנו שנמצא בחבילת האכסון – יש לרכוש גם כתובת. למשל:
www.Your-Website.com


מה זו תוכנת FTP ?

אוקי. אז יש לנו חבילת אחסון (שטח על שרת כלשהו) ודומיין (כתובת שתביא אותנו אל השטח הזה) – עכשיו כל מה שחסר לנו זה איזשהו כלי שיאפשר לנו להעביר מידע מהמחשב שלנו (בו אנו בונים את האתר) אל השרת.

FTP – File Transfer Protocol.

אף-טי-פי זו למעשה תוכנה המאפשרת לנו להעביר קבצים בין המחשב שלנו, לשרת המרוחק. על מנת להשתמש בתוכנה זו (כדוגמת FileZilla) – יש ליצור חשבון FTP בשרת שלנו.

ברגע שיש לנו חשבון FTP – כלומר כתובת IP, שם משתמש וסיסמה – אנחנו יכולים להתחיל להעביר קבצים לשרת.

 

מה זה בסיס נתונים?

בסיס נתונים זהו מעין שטח בו מאוחסן מידע של טקסט בלבד. באתרי וורדפרס כמו אלו שאנו בונים, כל התוכן (המילים) שאנו כותבים, נשמרים למעשה בתוך "טבלאות" של בסיס הנתונים.

בסיס הנתונים שלנו נקרא SQL – אבל אין צורך להבין באמת איך הוא עובד.

מה שכן חשוב לדעת על בסיס נתונים, זה שצריך ליצור אותו (הוא לא קיים שם מעצמו).

על מנת ליצור בסיס נתונים, יש לחפש במערכת הניהול של האתר את אזור הניהול של בסיסי הנתונים (משהו בסגנון MySQL…) ושם ליצור בסיס נתונים חדש, ו"משתמש" אשר יוכל לגשת לבסיס הנתונים הזה.

ברגע שיש לנו שם לבסיס הנתונים, ושם משתמש וסיסמה לגישה אל בסיס נתונים זה – אפשר להתחיל לבנות את אתר הוורדפרס הראשון שלנו!

  

מה זה וורדפרס?

 

וורדפרס היא מערכת לניהול תוכן בקוד פתוח.

נכון שזה נשמע מסובך – אבל בואו ננסה להבין רגע מה כל דבר אומר:

מערכת ניהול תוכן – מערכת של קבצים אשר יחד הם בעצם סוג של תוכנה, שנמצאת על השרת שלנו באינטרנט. התוכנה הזו מאפשרת לנו להוסיף עמודים או פוסטים לאתר שלנו, לשנות את העיצוב שלו ועוד. כך, למעשה, מערכת ניהול התוכן היא התוכנה שמנהלת לנו את האתר כולו!


קוד פתוח – "קוד פתוח" זה כינוי לתוכנה שהקבצים שמרכיבים אותה חשופים לכל. אם יש לכם את הידע הטכני, אתם יכולים להפוך את התוכנה הזו למה שרק תרצו.
כלומר: אם תרצו לקחת את מערכת ההפעלה שלכם (Windows) ולשנות את איך שהיא מתפקדת – זה הרי לא אפשרי משום שהיא כתובה ב"קוד סגור" – כלומר, שפת תכנות לא נגישה. לעומת זאת, תוכנה של "קוד פתוח" זו תוכנה בה הקוד נגיש, וכל אחד יכול לשנות לחלוטין את אופן פעולתה. כמובן ששינויים אלו דורשים ידע טכני אותו לא נרכוש בקורס זה.

ובכן, וורדפרס היא ללא ספק המערכת האידיאלית להקים את האתר / בלוג שלכם, במהירות ובקלות. היא מאפשרת לשנות את מראה האתר בלחיצת כפתור, לשנות תכנים, להוסיף עמודים ועוד. אחד היתרונות הגדולים בוורדפרס הוא שניתן לערוך את האתר מכל מקום בעולם וללא ציוד מיוחד, תוכנות יקרות ועוד. הכל פשוט, דרך האינטרנט.

שאלו אותנו שאלה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *