פרק 03 – איך עובדים עם וורדפרס

נכתב על ידי    בתאריך מרץ 8, 2012   בקטגוריה בניית אתרים, מדריך וורדפרס

לוח הבקרה של וורדפרס

לוח הבקרה של וורדפרס

לוח הבקרה של מערכת ניהול התוכן וורדפרס (לחץ להגדלה)

מערכת הניהול של וורדפרס מכיל תפריט ראשי (בצד ימין, לאורך) בו תמצאו את הגישה לכל העדכונים של האתר.

אזור העריכה זהו המסך הראשי, בו כרגע (במצב של "לוח בקרה") נמצאים "וידג'טים" (יישומונים) אשר מאפשרים גישה מהירה אל התוכן שלנו (פוסטים, עמודים), תגובות אחרונות (שגולשים הגיבו לנו בעמוד כלשהו), כתיבת "פוסט מהיר" ועוד.

פס קיצורי הדרך זהו מעין תפריט דק עם קישורים רלוונטיים: קישור לאתר שלנו (כפי שהוא מוצג בעולם כולו), קישור ליצירת עמוד או פוסט חדש וכו'.

הגדרות כלליות

בתפריט הראשי למטה (צד ימין) נבחר ב"הגדרות". זה המקום לרשום את שם האתר (אם עוד לא רשמנו), תיאור שלו, והגדרות נוספות. אם לא מבינים בזה – לא חובה.

עכשיו אנחנו יכולים להתחיל למלא את האתר שלנו בפוסטים, עמודים, תמונות…


רגע, מה זה פוסט? מה זה עמוד? מה קורה פה?!

וורדפרס מאפשרת לנו ליצור אתר מסוג "בלוג" – מעין אתר שכל הרעיון שלו הוא הזנת תכנים מהירה, והצגת תקצירים של כל תוכן ותוכן בעמוד "בלוג" ראשי.

כאשר אנו משתמשים בוורדפרס כבלוג, אז כל פעם שנהיה מעוניינים להוסיף עוד עמוד, עוד תוכן, עוד סיפור – זה נקרא "פוסט" (Post). בשונה מ"עמוד" רגיל, פוסט בדרך כלל מלווה בכותרת עם תאריך, שם כותב הפוסט, קטגוריה ועוד. כמו כן, לפוסטים בדרך כלל תהיה אפשרות להגיב (הגולשים יוכלו לכתוב תגובה לפוסט).

הגישה ל"פוסט" ספציפי שכתבתם תהיה מתוך עמוד שנגדיר אותו (בהמשך) כעמוד "בלוג", וכאשר הגולש יגיע לעמוד זה – הוא יראה תקצירים (כותרת + 4-5 שורות של תחילת הפוסט) של כל הפוסטים, ויוכל לבחור איזה פוסט הוא מעוניין לקרוא.

עמוד, לעומת זאת, בדרך כלל יהיה יותר "סטטי" – הגישה אליו תהיה באמצעות קישור ישיר בתפריט הראשי (עליון או צדדי). כמו כן, בעמוד רגיל יהיו לרוב תכנים שאינם משתנים, ואינם "זמניים".


לסיכום,
אם אנו כותבים מעין יומן באתר – בלוג – אז סביר להניח שנשתמש בעיקר בפוסטים. לעומת זאת, אם אנחנו רוצים להקים אתר לעסק או חברה, או אתר שמסביר על תחום מסוים – אז אולי כדאי שנתכנן מראש אילו עמודים אנו רוצים באתר – ונבנה אותו באמצעות עמודים בלבד.


כתיבת פוסט חדש

בתפריט הראשי נלחץ על "פוסטים", ונבחר בפוסט חדש.

באזור העריכה אנו רואים כעת שנפתחה לנו האפשרות להוסיך פוסט חדש לאתר. יש למלא כותרת לפוסט, ובחלון העריכה הגדול פשוט נתחיל להזין תוכן!

התוכן יכול להיכתב במקום, וממש כמו בתוכנת Word (וורד – מעבד התמלילים של וינדוס), ניתן לערוך את הטקסט: לשנות גודל טקסט, סוג גופן (פונט), צבעי טקסט, רשימות ועוד.

בצד שמאל של אזור העריכה הראשי נבחין בכפתור כחול בשם "לפרסם" – ברגע שנלחץ עליו, הפוסט יהיה זמין באתר שלנו לכל הגולשים. שימו לב, שלאחר לחיצה על כפתור זה, הכיתוב שבו הופך ל"לעדכן" – הרי הפוסט כבר מפורסם, ומעכשיו כל שינוי שנעשה הוא רק עדכון.

זה הזמן להיכנס לאתר שלנו "מבחוץ" (תתרגלו – כל פעם שאני אומר "מבחוץ" אני מתכוון לצפייה באתר כמו כל הגולשים…), ולראות איך הפוסט החדש שלנו נראה.

* לא רואים את הפוסט? כנסו שוב ל"הגדרות" >> "קריאה" – והגדירו את עמוד הפוסטים שלכם.


עריכת פוסט

בתפריט הראשי נלחץ על "פוסטים". באזור העריכה נראה כעת רשימה של הפוסטים שכבר כתבנו. נלחץ על שמו של אחד הפוסטים הללו, ומיד יופיע בפנינו חלון העריכה של הפוסט.

לא לשכוח ללחוץ "לעדכן" כשסיימתם לערוך!


כתיבת עמוד חדש

בתפריט הראשי נלחץ על "עמודים", ונבחר בעמוד חדש.

עכשיו תראו כמה זה פשוט: בוחרים כותרת לעמוד החדש שלנו, מזינים תוכן בחלון העריכה של העמוד ו…זהו! בדיוק כמו כתיבת פוסט! ולכן, מעתה, כל פעם שנסביר משהו לגבי פוסט, הדבר יהיה תקף גם לגבי עמוד.

כפי שהסברנו מוקדם יותר (בהבדלים בין פוסט לעמוד), ברגע ש"נפרסם" את העמוד באתר – הוא לא יופיע לצד הפוסטים (כתקציר עם קישור לפוסט המלא, בתוך בלוג) – אלא הוא יופיע באופן עצמאי בתפריט הראשי. לכן חשוב לזכור שכאשר אנו כותבים עמוד באתר, אנו למעשה נותנים חשיבות גדולה יותר לתוכן שבו.


עריכת עמוד

זהה בדיוק לתהליך עריכת הפוסט – פשוט לחצו על העמוד שברצונכם לערוך תחת "עמודים" בתפריט הראשי.הוספת מדיה לפוסט/עמוד

מדיה זו למעשה תמונה, וידאו, גלריית תמונות וכו'. כולם נכנסים תחת ההגדרה "מדיה".

וורדפרס מאפשרת לנו בקלות מירבית להוסיף תמונות או גלריות שלמות לפוסט שלנו. שימו לב לאייקון (סמל) קטן שנמצא בצמוד אל עורך התוכן, מעליו, בצד ימין:

לחיצה על אייקון זה תפתח בפנינו אפשרות את חלון הוספת המדיה, בו נלחץ על "לבחור קבצים".

כעת, כמה פשוט, כל שעלינו לעשות זה לבחור קובץ מהמחשב!
ברגע שעשינו זאת, הקובץ ייטען אל השרת שלנו ויישמר שם, ואנחנו יכולים כעת לכתוב תיאור לתמונה (כותרת, לא בהכרח יופיע לצד התמונה), טקסט חלופי (למקרה של תקלה, הוא יופיע במקום התמונה), גודל התמונה הרצוי, מיקום התמונה בעמוד וכו'. בסוף – ללחוץ על "להכניס לפוסט".

התמונה עכשיו בפוסט שלכם, לצד הטקסט, בגודל וביישור שבחרתם (ימין, שמאל, מרכז…).


עריכת מדיה

אם כבר הוספנו תמונה ואנו רוצים לשנות את הגודל שלה, את המיקום שלה בעמוד או את התמונה עצמה – כל שצריך זה ללחוץ פעם אחד על התמונה (בחלון העריכה, כמובן), ובצד שמאל למעלה יופיע אייקון של תמונה – לחיצה עליו תכניס אותנו אל חלון "עריכת תמונה" אותו אנו כבר מכירים.

רגע, אבל מה אם אני רוצה להוסיף סרטון וידאו?

הוספת כל סוגי המדיה בוורדפרס עובדת על אותו עיקרון – אתם לוחצים על "הוסף מדיה", בוחרים קובץ מהמחשב (או מכתובת באינטרנט – שימו לב לתפריט העליון בחלון הוספת המדיה), ובכך אתם מוסיפים את אותו אובייקט מדיה (תמונה, וידאו, קובץ פלאש וכו') לפוסט!


איך נכנסים למערכת הניהול של וורדפרס?

עכשיו, כאשר יש לכם אתר פעיל, אולי תהיו מעוניינים להמשיך לעבוד עליו גם כשאתם בבית, בזמנכם הפנוי? ובכן, זה אפשרי – ומאוד מאוד פשוט!

על מנת להיכנס למערכת הניהול של האתר שלכם, כל שעליכם לעשות זה לגלוש אל האתר בדפדפן כלשהו, ואז להוסיף את הכיתוב "/wp-admin" לאחר כתובת האתר בדפדפן.

למשל:  www.website.com/wp-admin

גלישה לכתובת הנ"ל תביא אותי לחלון הכניסה לוורדפרס, בו עלי לכתוב את שם המשתמש והסיסמה שהגדרתי בשלב הראשון של הקמת האתר (התקנת וורדפרס, פרק 02).

זהו! אתם בתוך מערכת הניהול של האתר!


 1. שלום,
  איך מכניסים בעמוד הראשי כמה כתבות נפרדות בבוקסות (לא פוסטים)?
  תודה

  • הי שרית,
   את יכולה להכניס פוסטים ב"תיבות" באמצעות שימוש בHTML ו-CSS, באופן "ידני".
   ניתן כמובן להציג בעמוד הראשי דף "בלוג", ולהציג בו פוסטים בצורה זו (וכך לשמור על תוכן דינאמי).
   נשמח לעמוד לשירותך!
   מוזמנת ליצור קשר טלפוני / פרטי.
   בהצלחה,
   צוות איזי פיסי

 2. שלום וברכה
  כמה שניסיתי – לא הצלחתי לגלות איך מטפלים בגופני הכותרות למיניהם. איך אני משנה פונט, סוג וגודל, של כותרות העמודים והתפריטים?

  תודה
  עמי

  • שלום עמי,
   עריכה של גופנים (ועריכות נוספות הקשורות לעיצוב) היא אפשרית בערכות עיצוב מסוימות.
   בערכת העיצוב "ברירת המחדל" של וורדפרס (Twentyfourteen או אחת הישנות יותר) – לא ניתן לערוך את הגופנים באמצעות לוח הבקרה של וורדפרס, אלא באמצעות עדכון קוד ה-CSS בלבד (דורש קצת ידע ב-CSS, והיכרות עם קבצי ערכת העיצוב).
   אם ברצונך לשלוט באופן מלא יותר בעיצוב הערכה – מומלץ לחפש ולהתקין ערכה הניתנת לשינויים והגדרות רבות כמה שניתן.
   בהצלחה!

 3. שלום,
  רציתי לדעת אם אפשר להכניס תקציר לקטגוריות?
  לדוגמא לפני תחילת הצגת הפוסטים כאן:
  http://birthdayprintable.com/?cat=46
  הייתי רוצה להכניס מעט טקסט שקשור לנושא.
  תודה.

  • הי מעוז,
   כעיקרון – זה תלוי בערכת העיצוב שאתה משתמש בה באתר שלך.
   תעשה ניסיון: תחת "פוסטים" תבחר ב"קטגוריות", שם ניתן להוסיף תיאור לכל קטגוריה. כתוב כמה מילים, ושמור.
   עכשיו פתח את דף הקטגוריה באתר. האם הטקסט מופיע איפשהו?
   אם כן – נהדר.
   אם לא – כנראה שיש צורך בעבודת תכנות PHP של תבנית דף קטגוריה. לא אמור להיות מסובך מדי.

   בהצלחה!

 4. שלום,
  תודה על ההסברים הפשוטים והברורים.
  אני רוצה להציג את הפוסטים באתר שלי בכמה שורות מקדימות,
  כדי שהסקירה שלהם והבחירה תיהיה קלה יותר,
  כמו בדוגמא הזו:
  http://fb-otsma.co.il/%D7%9E%D7%90%D7%9E%D7%A8%D7%99%D7%9D/
  האם יש תוסף או דרך פשוטה לעשות את זה בבלוג?

  בתודה, חגית

שאלו אותנו שאלה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *