פרק 04 – תוספים לוורדפרס

נכתב על ידי    בתאריך מרץ 20, 2012   בקטגוריה בניית אתרים, מדריך וורדפרס

מהם תוספים?

תוספים בוורדפרס - פלאגיןוורדפרס מאפשרת התקנה של "תוספים" באתר (לעתים נקראים גם "וידג'טים" – הסבר בהמשך). תוסף זו למעשה תכונה כלשהי שניתן להוסיף לאתר, והיא בעלת אופי עצמאי (כלומר, יש לה "קוד" מתוכנת משלה, עיצוב משלה, קבצים משלה וכו'). הדרך הכי נוחה להסביר מה זה תוסף היא פשוט לתת מס' דוגמאות:

לוח שנה – אם נרצה להוסיף לוח שנה / יומן לאתר שלנו, נעשה זאת על ידי התקנת "לוח שנה".

טופס "צור קשר" – טופס ליצירת קשר, עם שדות שניתן למלא ולשלוח למנהל האתר – תוסף!

גלריית תמונות – בדרך כלל, גלריית תמונות יפה תדרוש התקנת תוסף!

והרשימה עוד ארוכה… ישנם עשרות ומאות אלפי תוספים בעולם, לשימוש חופשי. רק להוריד ולהתקין!

 

 

איך מתקינים תוסף בוורדפרס?

בתפריט הראשי נבחר ב"תוספים", ונלחץ על "תוסף חדש" (בתפריט הבן או בצד ימין למעלה). יפתח לפנינו עמוד התקנת התוספים, בו נוכל לבחור אם לחפש תוסף ברשת, להעלות תוסף מהמחשב, או לבחור מתוך קטגוריות של תוספים (פופולרים, חדשים וכו').

בדרך כלל, האפשרות הראשונה תהיה רלוונטית עבורנו, ולכן פשוט נכתוב בשדה החיפוש את שם התוסף שאנו מחפשים (או תיאורו). למשל: contact form (צור קשר).

 • שימו לב ששמות התוספים תמיד יהיו באנגלית.

ברגע שהחלטנו איזה תוסף נהיה מעוניינים להתקין, עלינו ללחוץ "התקן", ולהמתין לפעילותה של וורדפרס (בשלב זה היא מורידה את התוסף על השרת שלנו). לאחר מכן, חובה להפעיל את התוסף אם ברצוננו שהוא יהיה פעיל באתר.

 • שימו לב: קיימת אפשרות להתקין תוסף ללא הפעלתו – במקרה כזה, הקבצים יישמרו על השרת, איך לא תהיה לנו גישה לתוסף באמצעות מערכת הניהול.

 


איך משתמשים בתוסף?

שאלה מצוינת! התוספים בוורדפרס הם כל כך מגוונים, כך שאין תשובה אחידה לשאלה זו. כל תוסף ואופן פעילותו! כך או כך, יש לנו גישה אל כל התוספים שהורדנו בעמוד התוספים (בתפריט הראשי).

 

 

מה זה וידג'ט?

אחרי שלמדנו מה זה תוספים, ואפילו התקנו כמה – זה הזמן להכיר את אחת הפונקציות הכי שימושיות ומגניבות בוורדפרס: הוידג'ט!

וידג'ט (באנגלית: Widget) הוא למעשה יישומון (זו המילה בעברית), אשר אנו יכולים למקם אותו באתר שלנו באזור התפריט הצדדי (סייד-בר) או בחלק התחתון (פוטר). כמובן שאזורי הוידג'טים עלולים להשתנות מאתר לאתר בהתאם לערכת העיצוב בה אנו משתמשים (הסבר על ערכות העיצוב – בפרק הבא).

דוגמאות?

אם ברצוננו להוסיף תפריט קטן בסייד-בר שלנו, נוכל לעשות זאת באמצעות וידג'ט.

טופס "צור קשר מהיר" – וידג'ט! "ענן תגים" מגניב? וידג'ט! פרסומת של גוגל בתחתית כל עמוד? וידג'ט!

חשוב לזכור כי בדרך כלל, כאשר אנו מוסיפים וידג'ט לאתר שלנו – הוא יופיע בכל העמודים. האתר שלנו הופך להיות מלא, מרשים ומגוון – בזכות הוידג'טים שניתן להוסיף לו… אז קדימה!

 


 

איך מוסיפים וידג'טים לתפריט הצדדי?

בתפריט הראשי נבחר ב"עיצוב", ונלחץ על "וידג'טים" (בתפריט הבן). כעת נראה את חלון הוידג'טים הראשי המכיל רשימה של כל הוידג'טים שביכולתנו להשתמש בהם. בצד שמאל נבחין באזור צר יחסית, בו נראה את החלקים אליהם ניתן להוסיף וידג'טים (בדרך כלל יהיו אלה הסייד-בר והפוטר).

על מנת להוסיף וידג'ט לאזור הסייד-בר, למשל, כל שנצטרך לעשות זה לגרור את הוידג'ט (מופיע כמלבן לבן ובו שם הוידג'ט) מהחלון הראשי אל חלק האתר הנבחר (sidebar, במקרה שלנו). זהו! עכשיו בואו נגלוש לאתר ונראה איך נראה הוידג'ט שלנו שם!

 

שימו לב!

חלק מהתוספים שנתקין יכולים לשמש גם כ-וידג'טים – כלומר, ניתן ליישם אותם באזורים אלו של האתר. אך, לא תמיד: לעתים התוספים מיועדים למטרות אחרות כגון יצירת גלריית תמונות מרהיבה בעמוד כלשהו, או קידום האתר בגוגל (שיימצאו אותו בקלות כאשר מחפשים…).

במילים אחרות: כל וידג'ט הוא סוג של "תוסף", אבל לא כל תוסף הוא בהכרח "וידג'ט". יש?

 1. האם יכול להיות שבגלל שעשיתי בלוג חופשי חינמי אין לי אפשרות להכניס פלג-אין (תוסף)?

  • שלום,
   האם את משתמשת ב wordpress.com ?
   אם כן, אכן אינך יכולה להתקין תוספים.
   נשמח לעזור לך בהתקנה חדשה של וורדפרס על חבילת אחסון משלך, זה *באמת* חופשי (:
   מוזמנת לפנות אלינו לפרטים נוספים.
   בהצלחה!

שאלו אותנו שאלה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *