פרק 05 – ערכות עיצוב לוורדפרס

נכתב על ידי    בתאריך אפר 12, 2012   בקטגוריה בניית אתרים, מדריך וורדפרס

מהן ערכות עיצוב?

למי יש אייפון? איזה כיסוי יש לך לאייפון הזה? ולך? רגע, אז זה נראה אחרת – אבל שניהם אותו אייפון בדיוק, נכון? זה בדיוק הרעיון שעומד מאחורי ערכות העיצוב…
ערכת עיצוב (WordPress Theme) זו למעשה האפשרות הגאונית של וורדפרס, להפוך את האתר ה"תבניתי" והרגיל שלה למשהו בעל מראה יוצא דופן!

ערכות העיצוב מאפשרות לנו להחליף לחלוטין את מראהו של האתר: החל מתמונת הרקע, דרך סידור האלמנטים על פני העמוד, צבעים, גופנים וכו'. מתוך כך, אנו יכולים להבין שבעוד הערכה הבסיסית איתה וורדפרס מגיעה (TwentyEleven) בנויה מ-חלק עליון, תוכן ראשי, תפריט צד וחלק תחתון, אזי ערכות עיצוב אחרות יכולות להיות בנויות אחרת לגמרי!
למשל, חלק מערכות העיצוב מכילות שני תפריטים צדדיים – ערכות כאלו מכונות "3 columns theme" (ערכת 3 עמודות) הרי שלא מדובר בשתי "עמודות" בלבד (תוכן ראשי + תפריט צדדי) אלא משלוש "עמודות" – תוכן ראשי, תפריט צד אמצעי, תפריט צד צדדי.

חלק מערכות העיצוב (בעיקר המקצועיות) מגיעות עם "מערכת ניהול פנימית" משלהן, הכוללת אפשרות להגדיר את המאפיינים הספציפים של אותה ערכה (לוגו, תמונות מתחלפות בדף הבית וכו').


 

איך מתקינים ערכת עיצוב חדשה בוורדפרס?

כמו כל דבר טוב בחיים, גם ערכות עיצוב נחלקות לשניים: אלו שעולות כסף, ואלו שלא.
וכמו כל דבר בחיים, גם ערכות העיצוב שניתנות בחינם הן לרוב פחות איכותיות או מקצועיות מאלו שנמכרות בעבור סכום כלשהו. עם זאת, חשוב לדעת כי פיתוח ועיצוב של ערכות עיצוב חדשות זהו אינטרס משותף לקהילת המפתחים העולמית (והישראלית, כמובן) – כך שניתן למצוא ערכות עיצוב חינמיות רבות שהן איכותיות ומקצועיות.

ערכות עיצוב בתשלום (נקראות Premium Themes) בדרך כלל יהיו מקצועיות יותר, "נקיות" יותר מבחינת פעילות התוכנה ומראהן, ויהיו בעלות מגוון רחב של אפשרויות (למשל: תבניות שונות של עמודים – עמוד בלוג, עמוד צור קשר, עמוד לגלריית תמונות וכו' – כל עמוד שכזה מעוצב באופן שונה).

 

התקנת ערכת עיצוב חדשה זהו תהליך פשוט, המזכיר בבסיסו את תהליך התקנת התוסף:

  1. בתפריט הראשי נבחר ב"עיצוב", ונלחץ על "ערכות עיצוב" (בתפריט הבן).
  2. המסך שלפנינו יציג את ערכות העיצוב שכבר מותקנות באתר הוורדפרס שלנו. נוכל להיחל כל אחת מהן על האתר אם נלחץ על הקישור "להפעיל" (מתחת לתמונה+תיאור של הערכה).
  3. אם נרצה להתקין ערכה חדשה, נלחץ בתפריט העליון על "התקנת ערכות עיצוב". בחלון שיפתח, ממש בדומה להתקנת תוסף חדש, נוכל לכתוב שם / תיאור של ערכה אותה אנו מחפשים, או לבחור מתת-התפריט שלמעלה: להעלות ערכה חדשה מהמחשב, לסייר בערכות המומלצות וכו'.
  4. ברגע שאיתרנו ערכה, אנו יכולים לראות תצוגה מקדימה שלה על ידי לחיצה על התמונה הממוזערת (thumbnail). אהבתם? לחצו "להתקין", ותוך שניות ספורות הערכה מותקנת אצלכם באתר!
  5. לא לשכוח! על מנת שערכת העיצוב "תיכנס לתפקידה החדש" – עליכם לחזור לחלון הראשי של ערכות העיצוב (סעיף 1 הנ"ל) וללחוץ "להפעיל".
  6. לאחר שסיימתם שלבים אלו בהצלחה, מומלץ לשבת היטב על הכיסא ולגלוש לאתר… תתחדשו!

 


חוץ מעיצוב – האם יש הבדלים בין ערכה לערכה?

ערכות העיצוב נבדלות בינהן, איך לא, בעיקר בעיצוב. הצבעים, התמונות, התפריטים, הגופנים… הכל שונה ומגוון בין ערכה אחת לאחרת.
עם זאת, ערכות עיצוב רבות נבדלות גם ברמת מבנה העמוד: אם ניזכר לרגע ב"במבנה העמוד הבסיסי" שראינו בפרק 02 (בעמוד הראשון), אז נראה שלעמוד התוכן הבסיסי בוורדפרס יש מבנה מאוד ברור של 4 חלקים עיקריים: חלק עליון (header), תוכן ראשי (content), תפריט צד (sidebar) ו-חלק תחתון (footer).

ערכות עיצוב אחרות עלולות להיות בעלות מבנה שונה לחלוטין! חלק לא יכילו תפריט צד בכלל, וחלקן יכילו 2 תפריטי צד (למשל). ערכות מסוימות בנויות כך שהעמוד הראשי הוא גלריית תמונות מרהיבה, בעוד ערכות אחרות בנויות כך שהעמוד כולו הוא תוכן (ללא תמונות כלל)…

כמו כן, ערכות עיצוב "פרימיום" (בתשלום) בדרך כלל יהיו בעלות אפשרויות מגוונות לשינויים פנימיים כגון תבניות עמודים מרובות: אפשרות זו היא נוחה במיוחד משום שכל עמוד בעל ייעוד מסוים, מקבל את תפקיד בלחיצת כפתור (למשל, בחירה בתבנית "צור קשר" תגרום לעמוד להכיל באופן אוטומטי טופס ליצירת קשר… נוח, לא?).

ככל שאנו יותר בקיאים בשפות הקוד השונות בעולם עיצוב ופיתוח האינטרנט, כגון HTML, CSS, PHP ועוד – כך נוכל להתערב יותר בעיצוב האתר, מבנה העמוד וכו'.

שאלו אותנו שאלה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *