פרק 06 – תפריט ראשי וורדפרס

נכתב על ידי    בתאריך יונ 7, 2012   בקטגוריה בניית אתרים, מדריך וורדפרס

תפריט ראשי בוורדפס: מה עוד צריך לדעת?

 

הכל על קטגוריות ותגים

תגים וקטגוריות בוורדפרסמתוך כך שפוסטים נועדו למעשה לנהל מעין יומן (בלוג), אשר לו מתווספים תכנים לאורך זמן – מצאו לנכון המפתחים הראשונים להוסיף לו "עזרים" מסוימים על מנת להקל על הגולש לאתר את התוכן הרלוונטי.
נניח ונכנסו לבלוג העוסק ב"קידום אתרים", ואנחנו מחפשים כתבה מסוימת שקראנו פעם, לפני כמה חודשים, בנושא קידום אתרים בגוגל – מה יהיה יותר פשוט מלבחור קטגוריה הנקראת "קידום אתרים בגוגל" – ולקבל רק את הפוסטים הנוגעים לתחום? ובכן, כנראה שהבנתם.
קטגוריה נועדה לקטלג ברמה הספציפית ביותר את נושא הפוסט שלנו. הדעה הרווחת היא שמומלץ להגדיר פוסט תחת קטגוריה אחת או שתיים – לא יותר.
תג נועד לעזור לגולשים בדיוק כמו הקטגוריות, אך בשונה מקטגוריה, הפוסט יכול (וראוי) להכיל מספר רב של תגים. למעשה, כל "שם דבר" שעולה בפוסט שלכם (נושא חשוב, איש מפורסם, תחום מוכר) ראוי שיהיה לו תג משלו. לא נדיר לראות פוסטים המשויכים ל3-4 תגים ואפילו יותר.

  • שימו לב: קטגוריות ותגים חלים על פוסטים בלבד – הרי בדרך כלל הם רבים ומתרבים…

 

ספריית המדיה: כל התמונות, הוידאו והמוזיקה במקום אחד

עד עכשיו ודאי כבר הבנתם איך אנחנו מצרפים מדיה לפוסט (לא משנה אם זו תמונה בעמוד, סרטון וידאו או נגן מוזיקה). בדרך כלל, זה יהיה באמצעות בחירה ב"להוסיף מדיה" תוך כדי עריכת העמוד. לעתים, זה יהיה באמצעות שימוש בתוספים ייעודיים.


אבל, איפה כל המדיה הזו נשמרת? איך אנחנו מגיעים אליה בעת הצורך?
קודם כל, כדאי להכיר את המיקום של הקבצים האלו על השרת. בדרך כלל יהיה זה בנתיב הבא (אלא אם תגדירו אחרת, בהגדרות>מדיה):

www.Your-Website.co.il/wp-content/uploads/

כלומר, בתוך תיקיית ה- uploads תמצאו את כל הקבצים שהעליתם תוך כדי עריכה. אם מדובר בקובץ תמונה, לרוב יהיו לו 3-4 גרסאות שמורות כקבצים נפרדים (הסיבה היא: וורדפרס מייצרת כמה גרסאות מכל תמונה שאנו מעלים לאתר, על מנת שבעת הצורך, אם נרצה להשתמש בגרסה קטנה של התמונה – אז וורדפרס תשתמש בקובץ תמונה עם גרסה "קטנה" – כזו שנפחה נמוך).

פעמים רבות תהיו מעוניינים להשתמש בתמונה כלשהי יותר מפעם אחת באתר, למשל, כאשר תרצו לשים לוגו שלכם בכל העמודים… או כאשר תרצו לפרסם תמונת פרופיל בכל העמודים האישיים.
במקום להוסיף את אותה תמונה שוב ושוב, בכל פוסט ועמוד שתרצו – הדרך הקלה והמהירה יותר לעשות זאת היא על ידי שימוש בתיקיית המדיה של וורדפרס.
אחרי שלחצתם "להוסיף מדיה" בחלון העריכה, בתפריט העליון בחרו ב"מדיה", ואז תראו למעשה את כל הקבצים שהעליתם בעבר לאתר. תוכלו לבחור בהם בקליק.

  • אם תרצו לצפות בכל הקבצים שלכם בצורה מסודרת, בחרו בתפריט הראשי ב"מדיה".

 

קישורים באתר

קישורים בוורפרדסוורדפרס מאפשרת לנו להוסיף וידג'ט של קישורים בצורה מאוד נוחה.
אם נרצה ליצור קישור לאתר אחר (למשל), נוכל לבחור בתפריט הראשי ב"קישורים" ולהוסיף קישור חדש לוורדפרס. היא כבר תשמור את הקישור הזה במאגר הקישורים שלה, ובכל עת שנרצה להשתמש בו – נוכל!
על מנת להוסיף את וידג'ט קישורים, ניכנס לוידג'טים (תחת "עיצוב"), ונחפש וידג'ט – קישורים. נגרור אותו אל האזור בו נרצה שיופיע (סיידבר / פוטר) – וזהו! הקישורים שלנו יופיעו שם!

תגובות בוורדפרס – איך זה עובד?

וורדפרס נוצרה כעיקרון כמערכת בלוגים.
וכמו שכבר אמרנו – בלוג זהו אתר שמשחק אותה "יומן". מוסיפים פוסט, ועוד פוסט, ועוד אחד…
הדבר הטוב ביותר שנוצר עם הבלוג – זו האפשרות להגיב. על כל דבר שאתם, בעלי האתרים, כותבים – לגולש יכולה להיות אפשרות לכתוב תגובה: דעה, שאלה, הצעה, תוספת…
האופציה להגיב היא לא מובנת מאליה, ויש האקרים רבים שמשתמשים בזה על מנת להעמיס על אתרים מסוימים תגובות "ספאם" עם קישורים לאתרים שלהם, תכנים וכו'. עם זאת, הגולשים האמיתיים שלכם שיקראו את מה שגתבתם וירצו להגיב, יוכלו לעשות זאת בלי בעיה!
כל פוסט שתפרסמו יהיה פתוח לתגובות – אלא אם תגדירו אחרת.
כאשר גולש כותב תגובה, היא לא תפורסם באתר, עד אשר תאשרו אותה.
את כל התגובות (אלו שאישרתם ואלו שלא) ניתן לראות תחת "תגובות" בתפריט הראשי.
כמו כן – אך בוודאי לא מומלץ – ניתן לערוך תגובות אשר הגולשים כתבו באתרכם: לשנות תוכן, שם הכותב, תאריך וכו'. הכל אפשרי.
כמובן, שכל הגדרות ברירת המחדל של התגובות ניתנות לשינוי דרך תפריט "הגדרות" >> "דיון".


שחקני עיצוב נוספים: תפריטים, רקע, עורך

תפריטים מאפשרים לנו לתת לגולש דרך נוספת לנווט באתר, או מחוצה לו.
למשל, אם אנו רוצים לשים בתפריט הראשי העליון רק 5-6 עמודים, ואת כל השאר במקום אחר – זה בדיוק המקום בו התפריטים תופסים פיקוד!
בתפריט הראשי נבחר ב"עיצוב" ואז ב"תפריטים", ומיד יפתח לפנינו מסך חדש עם אפשרות ליצור תפריט חדש. שימו לב כי כל ערכת עיצוב תומכת במספר שונה של תפריטים קבועים (כחלק מערכת העיצוב), אבל כמעט תמיד נוכל להוסיף תפריט כוידג'ט!
נוסיף תפריט חדש על ידי כך שניתן לו שם (בשדה "שם התפריט"), ואז נשמור. השלב הבא כולו בצד ימין של המסך: ראשית עלינו לבחור היכן למקם את התפריט – בהתאם למה שערכת העיצוב מאפשרת לנו, אם בכלל. לאחר מכן נוסיף לו קישורים, כאשר אלו יכולים להיות או מהאינטרנט (מחוץ לאתר) או מהאתר עצמו (תחת רובריקה "עמודים" אשר תציג לנו את כל העמודים שבאתר שלנו).
חשוב: לא לשכוח לשמור תפריט לאחר שערכנו אותו. ברגע שעשינו זאת, נוכל לראות את התפריט באתר (אם ערכת העיצוב תומכת בכך), או להוסיף אותו לסייד-בר / פוטר על ידי מעבר לחלון הוידג'טים, והוספת וידג'ט הנקרא "תפריט".
רקע האתר בוורדפרס הוא בר-שינוי. אתם יכולים לבחור מה יהיה צבע הרקע, או מה תהיה תמונת הרקע.
אנחנו יכולים לשנות את ההגדרות האלו בתפריט הראשי >> עיצוב >> רקע.
שם אנו יכולים לבחור צבע לרקע:
הגדרות הצבע באינטרנט בדרך כלל מתבססות על קוד הקסדצימלי (הקסה=אותיות, דצימל=מספרים) למעשה זו תבנית של 6 תווים סה"כ, המורכבת גם מאותיות (באנגלית, A-F) וגם מספרות (בין 0-9) אשר יוצרות הגדרה של צבע (אחד מ-32 מיליון). וורדפרס מאפשרת לנו לבחור צבע גם בלי להכיר את אופן ניסוח הצבעים באינטרנט – פשוט לחצו "צבע" תחת "צבע רקע" בתחתית העמוד, וייפתח בפניכם כלי הצבע.
אפשרות אחרת היא:
לבחור תמונת רקע לאתר שלנו. שימו לב שתמונת רקע יכולה להיגלל עם פס הגלילה של הדפדפן (בצד ימין או שמאל), או להיות סטטית (fixed) יחסית לתוכן. את תמונת הרקע אנו נוסיף על ידי לחיצה על הכפתור "להעלות" בשורה של "להעלות תמונה" בחלון בו אנו נמצאים. כעת עלינו לבחור תמונה מהמחשב.

  • שימו לב: תמונת רקע עדיפה להיות בנפח של פחות מ-150 קילו-בייט.

מה זה "עורך" וורדפרס?

"עורך" זו האפשרות שוורדפרס נותנת לנו לערוך את הקבצים בערכת העיצוב בה אנו משתמשים ברמת הקוד. לכן, אם איננו יודעים HTML, CSS או PHP – אין לנו מה לחפש כאן.
אמנם, אם אנו בקיאים באחת משפות אלו – האפשרות "עורך" היא בדיוק לטובה זו: אנו יכולים לשנות את הקבצים אשר מרכיבים את ערכת העיצוב שלנו כיצד שנרצה: כל קבצי העיצוב (css) והקבצים האחריים על מבנה הערכה (הידר, פוטר, סיידבר, קומנטס וכו') – הכל ניתן לעריכה!
בקורס זה איננו לומדים את שפת ה-PHP או CSS, ולכן איני מרחיב כאן בנושא זה. בשאלות ספציפיות הנכם מוזמנים לפנות אלינו באופן פרטני.